همزمان با افزایش نگرانی‌ها و اعتراض کاربران اینترنت به نرخ‌های جدید مصوب "اینترنت غیرحجمی" و درخواست برای برداشتن محدودیت سرعت، بار دیگر بازنگری جداول مصوب در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات دولت قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ موضوع "اینترنت غیرحجمی" که مدلی بین اینترنت نامحدود و اینترنت حجمی (محدود) است بالاخره چندی پیش به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید که از امروز (10 آذر) شرکتهای اینترنتی ملزم به اجرای آن هستند.

"اینترنت غیرحجمی" مدلی هست که وزارت ارتباطات دولت قبلی و گویا با مطالعه مدلهای رایج جهانی به آن رسید تا محدودیت حجم را برداشته و اینترنت را با نرخ واحدی در ماه به دست مشترکان برساند.

با توجه به اینکه نسبت حجم و اشتراک سرویس اینترنتی، ایران را در رده گران‌ترین کشورها از منظر اینترنت ثابت قرار داده که به گفته وزیر فعلی ارتباطات در جایگاه 90 قرار داریم، تلاش دولتمردان برای تصویب اینترنت غیرحجمی، تأثیر غیرمستقیم بر کاهش نرخ سرویس بوده است.

البته همانطور که از عنوان این مدل بر می‌آید، موضوع حجم در سرویس‌های غیرحجمی اهمیتی ندارد و کاربر مختار است تا به میزان دلخواه از سرویس اینترنتی خود استفاده کند اما چارچوب "مصرف منصفانه" برای او وجود دارد.

مصرف منصفانه اجازه می‌دهد که شرکت‌های اینترنتی بعد از عبور از حجم معینی (قبلاً به اطلاع مشترک رسیده است)، سرعت سرویس مشترک را کاهش دهند اما همچنان اجازه استفاده از اینترنت برای وی وجود داشته باشد.

در دولت قبلی که موضوع اینترنت غیرحجمی در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد، کاربران اینترنتی به شدت از آن انتقاد کردند و معتقد بودند که آن مصوبه به ضرر کاربر نهایی است و منجر به افزایش قیمت سرویس برای آنها می‌شود.

پیش از بررسی این مصوبه توسط تصمیم‌گیرندگان گفته شد با توجه به اینکه محدودیت حجم قرار است از سرویس‌ها برداشته شود ممکن است رقم سرویس نهایی برای برخی گرانتر و برای برخی ارزانتر شود.

مطالعه کامل نوشته اینترنت غیر حجمی اعتراض مردم را برانگیخت در پی سی نیوز